Dudak-Damak Yarılmaları

//Dudak-Damak Yarılmaları

[dt_divider style=”wide”/]Görsel Anlatımlı Videolar

Dudak-damak yarığı embriyolojik dönemde çeşitli nedenlerden dolayı (doğuştan veya kaza sonucu oluşmuş estetik bozukluklar )yüz bölgesindeki yapıların birleşme kusuru nedeniyle ortaya çıkar. Kraniofasyal sorunlar arasında kolaylıkla çözümlenebileceği düşünülenler arasında olmasına rağmen kabul edilebilir

başarılı sonuçların alınması açısından dudak damak yarığı estetik ameliyatlarının başarı oranları oldukça azdır. Başarılı sonuçların elde edilmesinin yolu bilgi birikiminin fazlalığı ve modern konseptlere gelişen teknolojiyi takip gibi gelişmiş konulara uymaktan geçmektedir.

Dudak-damak yarığı;  ayrı ayrı görülebileceği gibi bir arada da olabilir. Görülme sıklığı 800-1000 doğumda birdir. Yani Dudak damak yarığı estetik bozukluğunun çocuğu bulma riski oldukça düşüktür. Dudak-damak yarığının kesin nedeni bilinmemekle birlikte genetik faktörler, çevresel faktörler, gebelik esnasında kullanılan bazı ilaçlar, annenin gebelik esnasında sigara ve alkol kullanımı, çeşitli enfeksiyon hastalıkları, folik asit ve B vitamin eksikliği bu duruma yol açabilir. Dudak-damak yarığı olan bebeklerde eşlik eden başka doğumsal anomalilerde görülebilir.

Dudak Yarığı

Dudak yarığı, dudakta küçük çentiklenmeden çift taraflı yarığa varacak şekilde farklı derecelerde olabilir. Birlikte damak yarığı da olabilir. Dudak yarığı olan hastalarda sıklıkla diş arkının dizildiği alveol dediğimiz kemik yapıda da yarık bulunur. Dudak yarıklı bebekler ciddi sorunla karşılaşmadan meme emerek normal şekilde beslenebilirler. Dudak yarığı olan hastalarda kozmetik problem en büyük sıkıntıyı oluşturmaktadır.

Dudak yarığı onarımı bebek 3 aylık iken yapılır. Dudak yarığı onarımında amaç estetik olarak normale çok yakın bir görünüm sağlamaktır.

Damak yarığı tedavisi ; alveol denilen kemik yapıda dudak yarığı onarımı esnasında kemik yerleştirilerek onarılır ve bebeğin estetik olarak en düzgün dudak biçimine getirilmesi sağlanır.

Damak yarığı Ameliyatı ; Alveol denilen kemik yapının erken dönemde onarılması yurt dışındaki modern plastik cerrahi kliniklerinininde uyguladığı en çağdaş yöntemdir. Bunun avantajı, dudağın erken dönemde estetik olarak daha iyi görünüm alması ve yarık olan tarafta çökük-basık görünen burun kanadının yükseltilmesidir. Bu anomalilerin erken dönemde onarılması çocukta oluşabilecek psikolojik sorunlarında önüne geçmektedir. Çocuğun kendini iyi hissetmesi ve sosyal ortamlarda kendine özğüvenini arttıran bir unsur olduğunu düşünüyorum.

Damak Yarığı

Damak yarığı Tedavisi ; sadece yumuşak damağı ya da tüm damağı etkileyebilir.sadece yumuşak damak yarığı varsa 3. ayda onarım yapılabilir. Tüm damak dokusunda yarık varsa onarım 9. ayda yapılır.

Damak yarığında en önemli sorun bebeğin beslenmesi ile ilgilidir. Bu durum beslenenmeyi ciddi bir şekilde etkileyebilir. Damağın yarık olmasından dolayı, beslenme esnasında östaki borusuna ve solunum yollarına kaçacak olan besinler sık orta kulak iltihabına ve solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Bu enfeksiyonlar nedeniyle bebeğin gelişmesi de kötü yönde etkilenecektir. Hatta sık orta kulak iltihabı bebekte kalıcı işitme kayıplarına dahi neden olabilir. Bundan dolayı ailenin özellikle bebeğin beslenmesi ile ilgili olarak profesyonel yardım alması gerekmektedir.

Damak yarığı onarımında esas hedef damaktaki kas fonksiyonunun onarılarak normal fizyolojinin temin edilmesi ve sonuç olarak da normal konuşmanın sağlanmasıdır.

Damak yarığı ameliyatı ; çoğunlukla normal ve normale yakın konuşma sağlanmaktadır. Damak yarıklarının onarımında fonksiyonun normale çok yakın olarak sağlanmasında yarığın kapatılmasının yanında damak boyunun uzatılmasının da büyük önemi vardır. Kliniğimizde bu amaçla farklı bir damak yarığı onarımı tekniği uygulanmaktadır. İleri derecede olan yarıklarda bütün cerrahi onarım tekniklerine rağmen konuşmada sorunlar olabilir. Bu gibi durumlarda konuşma terapistlerinden faydalanmak gerekecektir.

Dudak-Damak Yarıklarının Geç Deformiteleri

Dudak-damak yarığının onarımları 3. ve 9 aylarda yapılmaktadır. Ancak gelişim döneminde üst çene ve burunda yapısal ve şekilsel değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Burunda asimetri, yarık olan tarafta burun kanat asimetrisi ve burun kanadı çökmesi gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu ve benzeri sorunlar kliniğimizde 5 yaşında önce çözümlenerek çocuğun okul dönemine psikolojik açıdan sorunsuz ve sıkıntısız başlaması sağlanmaktadır.

Alveol ve damak üst çenenin bir bölümünü oluşturduğundan dolayı geç dönemde üst çene gelişim bozuklukları da ortaya çıkacaktır. Bazı hastalarda üst çenenin geride kalmasına bazı hastalarda alveol arkındaki düzensizliklerde eşlil edecektir. Üst çenedeki şekilsel problemler 14-15 yaşlarında ortodontik tedavi eşliğinde cerrahi olarak rahatlıkla düzeltilebilir. Kliniğimizde çok sayıda ortodonti uzmanı ile işbirliği içinde çalışmaktayız.

Bu Sayfa 3.590 kez Ziyaret Edilmiştir.

By | 2017-07-19T10:31:11+00:00 Mart 22nd, 2011|Dudak Damak Yarığı Tedavisi|2 Comments

About the Author:

2 Comments

  1. ebru gokshen 16 Eylül 2011 at 12:33 - Reply

    Kız kardeşim 20 haftalık hamile.19 haftalık döneminde bebekte ileri derecede dudak-damak yarığı tespit edildi.Dudak yarığının çift taraflı,damağın ise genizekadar yırtık olduğu hatta damağın hiç olmadığı düşünülüyor.Ayrıca çene ve burunda da deformeler mevcut.Muane eden doktorlar bebeğin 30 yaşına kadar ameliyat olacağını söylediler.Düzelemeyeceğini ve bebeği aldırmalarını tavsiye ediyorlar.Sayın hocam bizim kafamız okadar karıştı ki sağlıklı karar veremiyoruz.Yardımcıolursanız çok sevinirim.Saygılar…

  2. anonim 30 Haziran 2012 at 19:08 - Reply

    salam mende de duddak yari vardi beni 9 aylikken amelyat etmisler bir dahada doktora goturmrmisle simdi burnum deformite cenem gelismemis bir defa burun amelyati oldum oda o kadar basarili olmadi ne diyim vallah cocuklukdan bu eziyyeti cekiyorum bana sorma sanslari olsaydi ben dunyaya gelmeyi istemezdim psikolojim cox bozuk valla ne diyim

Leave A Comment

Danışmanı Ara
WhatsApp ile Sor - Fiyat İste ⠀⠀⠀⠀⠀⠀