Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Çene Estetiği

Çene Estetiği

GENİOPLASTİ-Çene Ucu Büyütme veya Küçültme

Çene Estetiği ;

Yüzün genel yapısını belirleyn çene, birçok nedenden dolayı estetik açısını kaybetmiş olabilir. Doğumsal nedenlerde çenenizin estetik yapısı bozuk veya sonradan gelişen olaylar sonuçu çenenizde estetik görünüm kaybı oluşmuş olabilir.

Çene estetiği ameliyatları çenenizin genel olarak büyütmek veya küçültmek amaçı ile  yapılan estetik operasyonlardır.Bu opersyonlar duruma göre üst çeneye veya alt çeneye yapılır. Şimdi her iki durumda da çene estetiği operasyonlarının öncesini sonrası durumları hakkında bilgi vereceğim.

Çene ucu normalden küçük veya büyük olabilir. Her iki deformite de belirgin estetik sıkıntıya yol açar. Bu gibi durumlarda çene estetiği ameliyatları yapılmaktadır.Çene ucunu değerlendirirken önemli olan nokta alt ve üst çenedeki dişlerin birbiriyle olan ilişkisinin normal olup olmadığının belirlenmesidir. Sadece çene ucuna yapılacak olan girişimlerde dişsel ilişkinin yani ısırımın normal olması gerekmektedir.

Genioplasti ameliyatları çene ucunun estetik görünümünü değiştirmeye dönük ameliyatlardır. Bu estetik ameliyatlar ile çene ucunun büyüklüğü ve uzunluğu artırılabilir veya azaltılabilir. Yani, çene ucu estetik normlara uygun şekilde yeniden şekillendirilebilir.

Çene Ucu Estetiği ;

Çene ucu estetiği , çenenin uç kısmında yapılan müdehaleye denir. Çene ucunun normalden büyük olması durumunda estetik görünüm açısında bu fazlalık kısaltılır. törpüleme veya cerrahi işlemle bu ameliyat gerçekleşir. Genel anestezi altında yapılan bir ameliyattır. Çene ucunun normalden büyük olması kişinin estetik görünümünü etkilediği gibi sosyal olarak kendini kötü hissetmesinede neden olabilir.

Çene ucuna yapılan estetik operasyonların bir diğeri ise çene ucunun normal boyutlardan küçük olması durumudur. bu operasyonda genel anestezi altında yapılır. Çene ucu estetiği ameliyatında çene birçok aşağıda anlatacağım tekniklerle uzaltılarbilir ve estetik bir görünüm kazandırılabilir. Çene ucu estetiğin de kişiye özel operasyonların gerçekleştirilmesi şarttır. çene ucu estetiği ameliyatını uzmanlığını çene cerrahisinde yapmış uzman hekimler tarafından yaptırılması şahsi görüşümdür.

Çene ucunun normalden büyük olması kişinin yüz harmonisini olumsuz etkiler ve kaba bir görünüme neden olur. Yapılacak operasyonla çene ucu estetik normlara uygun olacak şekilde küçültülebilir. Sonuç olarak, daha natürel ve güzel bir yüz yapısı ortaya çıkar.

Çene ucunun normalden küçük olması durumuna daha sık rastlanır. Kişi aynı zamanda kemerli bir buruna sahipse deformite daha da belirgin olmaktadır ve ?Kuş yüzü (Bird face)? olarak adlandırılan durum ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde çene ucunu büyütmek amacıyla silikon, medpor ve titanyum gibi sentetik materyallerin kullanımı oldukça sık başvurulan yöntemlerdendir. Kullanılan sentetik materyallerin altta kalan kemik dokusunu eritmesi, yer değiştirmesi ve enfeksiyon gibi riskleri bulunmaktadır. Aynı zamanda sentetik materyal kullanılarak yapılan müdahalelerde ?gıdı? olarak adlandırılan çene altı yumuşak doku sarkmalarında herhangi bir düzelme oluşmamaktadır. Bu tür sorunlar kliniğimizde çene ucundaki kemik dokunun öne doğru ilerletilmesi ile çözümlenmektedir. Bu teknikle yapılan ameliyatlarda gıdı ve boyun bölgesinde de estetik olarak pozitif değişiklikler ortaya çıkmaktadır. Aynı zamanda, yüz iskeletinin diğer sorunlarında olduğu gibi kişinin kendi kemik dokusunu kullanarak yapılan ameliyatlar en güvenilir olanlardır.

Genioplasti ameliyatları genel anestezi altında tam teşekküllü hastanede gerçekleştirilir. Ameliyat süresi ortalama 45 dk-1 saattir. Ameliyat tamamen ağız içinden yapılır ve yüzde herhangi bir iz oluşmaz. Hasta aynı gün veya ertesi gün taburcu edilir. Ameliyat sonrası ağrı çok azdır ve ağızdan alınan ağrı kesicilerle ortadan kaldırılabilir. Cerrahiye bağlı olaşacak şişlikler 5-7 gün içerisinde tamamen kaybolur.

Bu Sayfa 3.184 kez Ziyaret Edilmiştir.

Yorumlar (7)

  1. bu tür ameliyatin fiyati ne kadardir, birde cene kücük olmasindan ziyade, cenede gamzesinin gidermesi icinde bir yöntemden bulunuyormusunuz

  2. Merhabalar benim 7 yasinda bir oglum var Bebekken yuzu cok yuvarlakti ve sanki cenesi yavas yavas uzamaya basladi Benim de ayni idi ergenlikte benim cenem de cok uzadi ve ben cene ameliyati gecirdim Onunda cenesinin uzayacakmis gibi gorunuyor Oyle olmamasi icin ceneye takilabilecek bir aparat varmidir Boyle bir teknik varmi yok mu bunu ogrenmek istiyorum Tesekkurler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir