Çene Uzatma Ameliyatları

Görsel Anlatımlı Videolar

DİSTRAKSİYON OSTEOGENEZİS-ÇENE KEMİKLERİNİN BOYUNUN UZATILMASI


Çene Uzatma Estetiği
;

Çene boyu uzatma yani tıptaki ismiyle Distraksiyon Osteogenezis çene boyunun dengeli bir şekilde uzaltılması demektir.

 

Ortopedistlerin kullandığı bir yöntem olarak bilinir. Ama çene estetiği ameliyatlarında da kullanıldığı için ortopedi uzmanlığı alanının dışına çıkmıştır.

Alt çene estetiği veya üst çene estetiği adı verilen operasyonların her ikisinde de yöntem aynıdır.Çene kemiklerine distraktör denilen bir alet yerleştirilerek çene kemiğinin boyu günde 1mm uzatılması mümkündür.

Çene uzatma ameliyatı na ihtiyaç duyma gereksinimleri değişkenlik gösterebilir. Doğumsal veya gelişimini tam olarak tamamlayamamış hastalarda bu estetik operasyon yapılabilir. Bunların dışında yüz asimetrisine uygun olmayan yani estetik açıdan kaba tabirle uyumsuz görünen  bir çene yapısına da estetik operasyonlarla müdehale edilebilir.

Çene Estetiği Olma Yaşı ; erişkin olma yaşını tamamlamış yani 18 yaşını doldurmuş hastalar için çene uzatma tedavisi mümkün olabilir. yaş olarak daha küçük ve gelişimini tamamlamamış hastalarda çene kemiği boyunun uzatılması gerekmektedir. Bunun yaşı ise 2 -21 arası en sık görülen yaş aralığı olarak söyleyebilirim.

Çene boyu uzatma estetiği öncesi ;  hasta mutlaka tüm grafileri 3 boyutlu tomografisi çekilmiş ve hasta büyük bir titizlikle incelenmesi gerekmektedir. Hastanın nasıl ameliyat edileceği hangi yöntemlerin kullanılacağı bu titiz çalışma sonrası belirlenmektedir.Hatta bir ortodondistler diş hekimi ile ortak çalışılması ameliyatın verimini oldukça arttırmaktadır.

Çene boyu uzatma ameliyatı genel şartları ;  ameliyat tam teşekküllü bir hastanede gerçekleşmesi gerekiyor. Ameliyat genel anestezi altında vakanın durumuna göre ortalama 1 – 3 saat arası sürmektedir. Ameliyattan 5-6 gün sonra çene kemiği uzatma işlemi başlatılır. Bu işlem günde 1 mm olarak yapılır. Büyüme işlemi bittikten sonra ise distraktör dediğimiz aletimizi 6 hafta yerinde tutularak denge sağlanır.  Ve sonrasında çıkartılır.

Bu yöntemle hem alt çene hemde üst çenenin boyu uzaltılabilir.

Çene uzatma ameliyatı sonrası ; ameliyat sonrasında hastanın dikkat edeceği en önmeli husus beslenirken sert veya yerken çeneyi zorlayacak yiyeceklerden kaçınmasıdır. Çene eski işlevini tekrar sağlayana kadar bu devam etmelidir. ikinci husus ise fiziksel ve tranvatik etkenlerden hastanın kaçınmasıdır.

Bu Sayfa 5.823 kez Ziyaret Edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , , , , ,

3 comments:

Çene Ucu Estetetiği | Estetik | Estetik Cerrahi ve Burun Estetiği | Op.Dr Ali Mezdeği29 Nisan 2011 at 08:17Reply

[…] Her iki durumda da insanı rahatsız eden durum ortadan kaldırılabilir. Çene ucu normalden büyükse kişinin yüzünde estetik bir kabalık oluşabilir. Bu durum çene ucunun küçültülmesiyle giderilebilir. Aynı şekilde çenesi küçük olan bir kişide çene ucunun uzatılmasıyla yüzünü estetik olarak yeniden şekillendirebilir. Çene ucu büyütmede birçok yöntem kullanılmaktadır. Çene ucunun büyütülmesiyle ilgili sadece çene cerrahisi alanı için hazırlamış olduğum siteden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Bkz. http://www.ceneestetigi.com/cene-uzatma-ameliyatlari.html […]

imran05 Ağustos 2011 at 11:20Reply

cenemde kı problemın tam adını koyamıyorum . cene ucundamı cene kemıgındemı. . ama bu durumdan cok rahatsızım 17 yasındayım ve ne yapacagımı bılmıyrum

..23 Şubat 2013 at 22:10Reply

çenem kısa olduğu için uzatmak istedim doktorum implantla halledilebileceğini söyledi bu mümkünmüdur herhangi bir film istenmedi