Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Çene Cerrahisi

Çene cerrahisi , insanların doğuştan gelen alt veya üst çene de oluşan doğumsal veya kaza sonuçu oluşan problemleri gidermenin cerrahi ismidir.

Çene cerrahisi alanında yapılan müdehaleler kimi zaten Estetik açıdan kimi zaman ise yukarıda belirtildiği gibi doğumsal problemlerden dolayı gerçekleşir. Ayrıca Çene cerrahisinde çene törpüleme çene uzatma çene kısaltma ve öne veya arkaya alınması gibi konuşarınıda içerir. Çene cerrahisi alanında yapılan müdehaleler estetik doktoru tarafından gerçekleştirilir.

Çene cerrahisi ameliyatı olmak isteyen hastaların ilk başta tercih kriteri konu üzerinde ki tecrübesi ve tıp fakültesinde yönlendiği alan olmalıdır.

Şimdi sizlere çene cerrahisinin konuları olan Ortognatik cerrahi, Alt çenenin öne veya arkaya alınması, Üst çenenin öne veya arkaya alınması gibi konular hakkında bilgi vereceğim.

ORTOGNATİK CERRAHİ-ISIRIM BOZUKLUKLARI

Ortognatik cerrahi yüz kemiklerindeki iskeletsel ve dişsel bozuklukların düzeltilmesi ameliyatlarını tarif eden genel bir terimdir. Ortognatik cerrahi, çenelerin birbirleri ile ilgili uyumsuzluklarını veya dişlerin çeneler ile olan uyumsuzluklarını düzeltmek için yapılan uygulamalardır şeklinde de tarif edilebilir.  Ortognatik cerrahi ile aynı zamanda estetik ve fonksiyonel düzeltmeler yapılabilir. Kliniğimizde yapılan ısırım bozukluklarının tedavisi-ortognatik cerrahi girişimleri yurtdışındaki modern plastik cerrahi klinikleri ile paralellik içinde devam etmektedir.

Yüz iskelet yapısında olabilecek ve ortognatik cerrahi ile çözümlenebilecek sorunlar şunlardır:

 • Alt çenenin  önde, geride, sağ yan veya sol yanda olması,
 • Ø Alt çenenin bir tarafının veya tümünün az gelişmesi,
 • Ø Üst çenenin önde, geride, sağ yan veya sol yanda olması,
 • Ø Üst çenede gelişim azlığı,
 • Ø Alt çene ve üst çenedeki dişlerin birbirine değmemesi ( Açık ısırım deformitesi)
 • Ø Çene ucunun ileride ya da geride olması,küçük veya büyük olması,
 • Ø Elmacık kemiklerinin olması gerekenden büyük, küçük, önde veya geride olması,
 • Ø Kaza ve tümör nedeniyle çenelerin şekil ve yapısının bozulması.

 


İnsan yüz harmonisinde ve iskelet yapısında her kişide farklılık gösteren gelişim ve oranlar bulunmaktadır. Dolayısıyla çene iskeleti gelişiminde de her kişide farklı oranlar görülmektedir. Alt çene ve üst çene arasındaki ilişkinin normal olmadığı durumlarda ısırım bozukluğu-maloklüzyon ortaya çıkar. Alt çene ve üst çene olması gereken ideal pozisyondan önde, arkada, aşağıda, yukarıda ya da yanlarda olabilir. Dişlerde ve iskelet yapısındaki bu sorunlar değişik ölçüde yüz estetiğine de yansımalar gösterir. Yani, burada sorun hem fonksiyonel ve hem de estetiktir. Göz ardı edilmemesi gereken bir durum da mevcut sorunun yarattığı psikolojik etkilenmedir. İskeletsel ve dişsel sorunların ortognatik cerrahiyle düzeltilmesi fonksiyonel, estetik ve psikolojik sorunların çözümlenmesini sağlar. Bu da hastaların ifadesi ile ?yeniden doğma? olarak da anlatılabilir.


Kişide mevcut olan ısırım bozuklukları plastik cerrah ve ortodontistin yer aldığı ekip çalısması ile rafine olarak düzeltilebilir. Tek başına plastik cerrah veya ortodondist ideal sonucun elde edilmesi için yeterli değildir. Bu tür sıkıntıları olan kişiler kliniğimize başvurduğunda öncelikle mevcut sorunun nasıl bir süreçte oluştuğu belirlenir. Sonrasında ayrıntılı ağız içi muayene yapılır. Çene ekleminin de ayrıntılı olarak değerlendirilmesi yapıldıktan sonra dijital kamera ile elde edilen görüntüler bilgisayar ortamında değerlendirilir ve hastanın tedavi sonrası ideal görünümü belirlenir. Bilgisayar ortamında yapılan bu dijital değerlendirmeye hastanın da aktif olarak katılması oldukça önemlidir. Bu hastaların cerrahi öncesinde görmesi gereken ortodontik tedaviyi (tel tedavisi) belirlemek için ortodontist ile birlikte hastanın değerlendirilmesi gerekmektedir. Cerrahi öncesi dönemde dişlerdeki çarpıklıklar düzeltilir. Hastanın radyografileri üzerinde yapılan çalışmalarla (Sefalometrik analiz) ameliyat planı belirlenir. Ameliyat sonrası dönemde devam eden ortodontik tedavi ile mükemmel bir bitiş sağlanır. Ortodontik tedavi operasyon öncesi 5-6 ay, sonrasında 5-6 ay olmak üzere toplam 1 yıl kadar devam eder.

Alt çenenin öne veya arkaya alınması: Operasyon genel anestezi altında tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirilir. Ortalama ameliyat süresi 1-1,5 saattir. Ameliyatın tamamı ağız içinden yapılır ve yüzde herhangi bir iz oluşmaz. Cerrahi olarak oluşturulan kırık hatları titanyum plak-vida sistemleri ile sabitlenirler. Hasta 1 gün sonra taburcu edilir. Dişleri birbirine bağlamak gerekmez ve beslenmeyle ilgili sorun yaşanmaz. Oluşabilecek minimal ağrılar ağızdan alınan ağrı kesicilerle ortadan kaldırılabilir. Ortaya çıkan şişlikler 1 hafta içinde kaybolur. Cerrahi sonrasında alt dudakta oluşabilecek kalıcı uyuşukluklar dikkatli  çalışma ve kliniğimizde uygulanan modern tekniklerle minimuma  indirgenmiştir.

Üst çenenin öne veya arkaya alınması: Operasyon genel anestezi altında tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirilir. Ortalama ameliyat süresi 1-1,5 saattir. Ameliyatın tamamı ağız içinden yapılır ve yüzde herhangi bir iz oluşmaz. Cerrahi olarak oluşturulan kırık hatları titanyum plak-vida sistemleri ile sabitlenirler. Hasta 1 gün sonra taburcu edilir. Dişleri birbirine bağlamak gerekmez ve beslenmeyle ilgili sorun yaşanmaz. Oluşabilecek minimal ağrılar ağızdan alınan ağrı kesicilerle ortadan kaldırılabilir. Ortaya çıkan şişlikler 7-10 gün içinde kaybolur.

Alt ve Üst çenenin kombine ameliyatları: Operasyon genel anestezi altında tam teşekküllü bir hastanede gerçekleştirilir. Ortalama ameliyat süresi 2,5-3 saattir. Ameliyatın tamamı ağız içinden yapılır ve yüzde herhangi bir iz oluşmaz. Cerrahi olarak oluşturulan kırık hatları titanyum plak-vida sistemleri ile sabitlenirler. Hasta 1-2 gün sonra taburcu edilebilir. Ortodontistle belirlenen tedavi planına göre dişleri birbirine bağlamak gerekmeyebilir. Eğer dişleri birbirine bağlamak gerekirse ortalama süresi 3-5 gündür. Ortaya çıkan şişlikler 2 hafta içinde tamamen kaybolur.

Bir önceki yazımız olan Çene Estetiği başlıklı makalemizde Bird face, Çene Ucu Büyütme Estetiği ve Çene Ucu Estetiği hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Sayfa 22.252 kez Ziyaret Edilmiştir.

Yorumlar (47)

 1. İyi günler ben çok sık kilo alıp vermekten mi bilmiyorum ama sanki çenemde hafif bir yamulma hissediyorum tam emin değilim doktora gitmedim belki ben kuruntu yapıyorumdur ama eğer gerçekten öyleyse acilen ameliyat olmak istiyorum fiyat bilgisi alabilir miyim öncelikle?Ona göre muayeneye gelmeyi düşünüyorum..

 2. Çenemin yamuk olduğunu en son (1 ay önce)çektiğim fotoğraflarda fark ettim. ben şuan 21 yaşındayım. Büyükdükçe mi belirginleşiyor bilmiyorum. ama bu konuda yardıma ihtiyacımın olduğu kessin. Lütfen beni arayınız. (05378674172) size minnettar kalırım. sizinle irtibara geçmek istiyorum acil!!!… lütfen…

 3. ben 28 yasında devlet memuruym alt çenem rahatsz derecede önde ve kapanışta 1 cm kadar onde dişlerim birbirine denk gelmiyor ve ayrıca alty çenemde sagğa doğru yamulma var yüzümün sağ tarafı şişik gibi duruyor herzaman sanki dişim şişmiş gibi ama bu normal halim ben ameliyattan biraz çekiniyorum ameliyattan ziyade ortodontik tedaviden yani ağzımda tellerle falan gezmek yani bu ameliyatın tel takılmadan yapılma şansı yokmu lütfen bana yardımcı olun

 4. ben 17 yaşında bir öğr.ciyim benim doğuştan beri hep çenem öndedir.bugün doktora gittik doktor da aynı yorumları yaptı. benim ameliyattan korkum yok fakat;yüz şeklinde bozukluk olurmu diye bi korkum var.lütfen bana yard.olun.

  • ben 17 yaşındayım. benim doğuştan beri hep çenem öndedir.bugün doktora gittik doktor da aynı yorumları yaptı. benim ameliyattan korkum yok fakat;yüz şeklinde bozukluk olurmu diye bi korkum var.lütfen bana yard.olun.

 5. benim çenem doğuştan sivri ya da önde diyebiliriz.. bu genetik diyorlar çünkü annem ve babamda da çene sivriliği var. 18 yaşındayım ameliyet gerekli mi? eğer düzelmesi için gerekliyse yüzümde kötü değişiklikler olur mu? bir de benim dudaklarım da yamuluyor konuşurken bir yöne eğim oluyor bu da çenemden mi kaynaklanıyordur? lütfen bana yardımcı olun..

 6. doktor bey merhaba ben daha oncede yazmıstım benım alt cenem onde dıslerde iceri dogru egımlı BENIM ALT CENE ESTETIGINDEN ONCE DISLERIMI YAPTIRMIS OLMAM GEREKIYOMU TAM ANLAMIYLA TELLER CIKMADAN ONCEMI OLCAM BU ESTETIGI YOKSA TELLER TAKILMADAN ONCEDE OLUYOMU YANI YAPABILIYOMUSUNUZ TELLERE IHTIYAC DUYULUYOMU CEVABINI SIMDIDEN TESEKURLER ben dıslerımı bulgarıstanda yaptırıyorum sızın onla konusma gıbı her hangı bısey soz konusumu

 7. HERKESE SELAMLAR BEN 24 YASINDA BIR ERKEGIM SORUNUM ALT CENEMIN SIVRI VE ONE DOGRU KAYMIS OLMASIDIR UST CENEMDEKI DISLERIMIN DIZILISLERIDE BOZUKTUR ALT CENENIN SIVRILIGI VE ALT CENENIN GERIYE DOGRU ALINMASI MUMKUNMUDUR SONUC OLARAK YUZDE KAC BASARI SAGLAYABILIRSINIZ

 8. slm ben ankaradan yazıyorum benim bir poroblemim var diş cektirdim kök dişi ve cerrah amaliyatla aldı 4 5 veya dikiş atıldı oğünden sonra dişin cekilen yerin de intahap topladı ve şişti diş doktoruna gittim ve beni KBK GÖNDERDİ ONLARDA BİYOPSİ ALIN VE BİYOPSİNİN SONUCUNDA İYİ HUYLU KİTLE TÖMÜR GİBİ BİŞEY DEDİLER AMA BİR TÜRLÜ AMALİYAT ETMİYOLAR HERKES ORAYA BURAYA YOLUYO SONUC PERİSANIM NE YAPCAM BİLEMİYORUM BANA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM SAYGILARIM LA ESİN AYYILDIZ CEP 0537 5913200

 9. merhaba benim çene ucum da önde yani ön 4 dişim alt dişlerin altında kalıyor estetik olarak kötü, bunu düzeltmek için çene operasyonu şartmıdır.?

 10. merhaba.benim çenemde çapraz kapanış bozukluğu var ancak çene ameliyatının ağrılı bir süreç olduğunu söylüyorlar doğrumudur

 11. ben 17 yasında lise son öğrencisiyim . alt çenem normalinden daha önde(alt dişlerim üst dşlerime göre yaklasık 1 , 1.5, 2 cm daha önde ) . doktora gittim gelişim çağını bitirip gelmemi istedi . tedavi süreci, ameliyat ve iylesme süreci hakkında detaylı bilgi almak istiyorum internette birçok yerden arastırdım hep bilgi kirliliği var bi sayfaya bakıp hemen olmak istiorum bi sayfaya bakıyorum hiç olmak istemiyorum en fazla merak ettiğim soruda bugün baslasak tedaviye ne zaman normal görünüşüne gelebilir lütfen yardımcı olun kafam çok karısık 🙁

 12. slm bn bursadan yazıyorum üst cenemde kayma oldugunu söylediler uludag üniversitesine gittim bi ortodontiye görünmemi söylediler fakat bursada ordtodonti polinikligi olmadıgı icin gidemiyorum cenemi acıp kapatırken ses cıkıyo buda beni cok korkutuyo ameliyat olmak istiyorum lütfn bana yardımcı olurmusun yardıma ihtiyacım war piskolojim fena halde bozuldu görünüm yüzünden konuşmak bile gelmiyo icimde o derece kötü bir durum dayım ne olur bana yardımcı olun şimdiden tşkr ederim +bana bu numaradan ulaşabilirsiniz 05372268505 saygılarımla

 13. merhab.benim alt cenem onde.yazdiklarinizdan sadece bir seyi anlamadim.kiriklarin titanyumla sabitlesmesi ne demek yani?agzimda bir seylerde olucak yani ameliyatdan sonra?yardimci olursaniz sevinirim

 14. Benim dişlerim hemen hemen üst üste ama cok az alt dişlerim geride cok az yarım cm kadar ama çeneme net sekılde yansıo … evde yapabilcegim bi tedavi varmı ? varsada bunu yaparken cok onede kaymaması lazm tam mm sine kadar aynı olması .. ltfen cvp yazın

 15. slmlar herkese geçmiş olsun çene estetiği demiyorum ben buna tedavi diyorum estetik farklı tedavi farlı bence. biri keyfi biri zorunludur. alt çene önde bende ve ısırma konuşma ağrı gibi birçok sorunu beraberinde getiriyor. onun için ameliyat olmayı düşünüyorum biraz zorlu olabilir ama zahmetsiz rahmet olmaz. daha önce çene ameliyatı olan varsa tanışmak isterim istişare yapmak iyi olurdu.

 16. merhabalar hocam ben 13 yaşındayım ve dişlerimi ısırdığımda üst çenem daha ileride ister istemez bu beni psikolojik olarak etkiliyor.ne yapmam gerek? ayrıca ben bir kızım yüzümde kötü bir görüntü olması beni üzecektir iz kalır mı?

 17. merhaba ben rabia 15 yaşındayım bnm doğuştan alt çenem önde ameliyet olmak istiyorum ama ailemin şu yönden ensişeleri var mesela ameliyat olduktan sonra elma gibi sert meyveleri yersem çenemin pırtacağından şüpheleniyorlar birde ameliyat kaç lira tutuyor lütfen en ince ayrıntısına kadar anlatın arkadaşlarım bnle dalga geçiyor ve ben çok üzülüyorum ayrıce ben bu sene sbs ye gircem lütfen en ince ayrıntısına kadar anlatın

 18. Iyi gunler Hocam,

  Ben 22 yasinda universite ogrencisiyim. Dislerimi tam kapatamiyorum. Arasinda yaklasik 1cm bosluk var.
  Alt cenem onde saga ve sola kayma yok. Tedavinin nasil yapilacagini, yan etkilerini, basari dercesini ve ucretini yazarsaniz cok sevinirim
  Iyi calismalar..

 19. Merhabalar
  Ben 20 yaşındayım ve bundan 6 ay önce sol alt(ameliyatla) ve sol üst 3. molarlarımı çektirdim, şuanda yüzümün sol bölgesi ile sağ bölgesi arasında belirgin bir fark oluştu. Bunun nedeni neyden kaynaklanıyor olabilir ?

  • Aynı sorun bende de olduğunu dusunuyorum yağmur hanim. 17 yaşımda tel tedavisi gördüm sağ taraftan bir dış çekildi. Sol tarafa gerek duyulmadi boşluk vardi. 2 sene kaldı. Alt Çenem üst cene min altına girdi. Fakat, söylediğiniz gibi bi uyumsuzluk var sanki cenem sola doğru egimli. Sağ taraf kısa sol taraf uzun gibi. Kendimi hasta gibi hissetmeye başladım. Doktor uma tekrar görüşmeyi düşünüyorum. O daha iyi anlar.

 20. merhabalar ,23 yasındayım alt çenem sola dogru yamuk ,fotograflarda asırı bellı ben cok rahtsızım bu durumdan ..normal durdugumda alt dudagım ustten baya kenarda duruyo kaymıs gıbı .bı tedavısı var mıdır amelyat veya harıcı

 21. Yaklaşık 15 yıl önce open bite ve burun ameliyatı oldum. Open bite ameliyatından sonra ortadontik tedavi görmediğimden tedavim tamamlanamadı ve ağzımdaki açıklık arttı. Open bite nedeni ile yutkunma, yemek yeme ve konuşmakta sıkıntı yaşamaktayım. Damağım olması gerekenden çok daha derin. Burun ameliyatımdan sonra nefes almamda tam olarak düzelme olmadı. Son zamanlarda uykudan nefesi tıkanmış bir şekilde nefes nefese kalmaktayım. Ayrıca kalbimde aritmi mevcuttur. Open bite nedeni ile sindirim sitemimde, sindirimsizlik ve reflü sıkıntısı oluşmuştur. Open bite ve burun tedavim için ne gibi yöntem izlemem gerektiği konusunda yardımlarınızı rica ediyorum. (35 yaşındayım)

 22. Hocam merhabalar benım alt çenem üst çenemden önde ve bunun ıcın bu çok doktora danıştım kafam karmakarışık oldu hıc bır cıgneme fonkyonum yok maalesef ve azımdakı dıslerın hepsınde çürük ve boşlukların var her gün dış ağrısı çekiyorum kanal tedavısı verdıler ams gecen yıl da on dısıme tedavı yapıldı sımdı yıne aynı çürüdü ve kırıldı bır an önce amelyat olmak ıstıyorum ortadontı tedavı olmadan dırek amelyat olabılırmıyım çünkü hıc salm dışım yok lütfen konuyla ılgılı. Yardımlarınızı beklıyorumm

 23. HOCAM BEN 14 YAŞINDAYIM ALT ÇENEM ÜST ÇENEME GÖRE DAHA ÖNDE BUNUNLA İLGİLİ GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

 24. 17 YASINDAYIM DOGUSTAN ALT CENEM İLERDE VE YANDAN PROFİLİMİN KÖTÜ GÖZÜKMESİNE SEBEP OLUYOR BU BENİ PSİKOLOJİK OLARAK ETKİLİYOR NE OLUR YARDIMCI OLUN AİLEMİ İKNA EDEMİYORUM BİR ŞEY YOK SEN ABARTIYORSUN DİYORLAR AMA BEN BU DURUMDAN RAHATSIZ OLUYORUM BURNUMLA ALT ÇENEM NEREDEYSE AYNI HİZADA.. GÖRÜŞLERİNİZİ BEKLİYORUM

 25. Ali bey merhabalar daha öncede yazmısdım size tekrar yazıyorum alt çenem normalinden biraz uzun ve arkaya aldırmak istiyorum en yakın zaman içerisinde ameliyat olmak istiyorum cevabınızı bekliyorum..

 26. Alt çenem önde ve bu beni daha sinirli daha agrasif bi yapıya dönüştürüyor sosyal çevremde etkilesimim günden güne azalıyor en basiti arkadaşlarımla yan profilde gülerek fotoğraf çekilemiyorum bi kızın yandan bana bakmasını bile istemiyorum kendimi kalmaktan

 27. merhaba bnm sol çenemde çıkıklık var ve bu yuzden kötü görüntü oluşturuyor dişlerimde tam oturmuyor sol cene eklem yerinde sıkıntı olduğu için ne yapmam gerekiyor neden kaynaklanabillir ameliyat olmak istiyorum

 28. 16 yaşında oğlumun alt çenesinin sol yanında küçük bir kemik çıkıntısı gibi sert bir şişlik oluştu diş hehimine gittik dişle ilgili olmadığını söylediler ortapediye gidildi mr çekildi mr da ağız kapalı pozisyonda temporomanibular disk mandibular kondil anteriorunda saat 9 mhizasında izlenmektedir.görünüm anterior disk displasmanını düşündürmektedir. ağız açık pozisyonda mandibularkondilin eminesiaya olan anterior transasyon hareketi tam olarak gerçekleşmiş olup temporomadibular disk mandibular kondil ile temporal eminensia arasında izlenmektedir. bulgular reduktabil disk displasmanını düşündürmektedir.
  bulunduğumuz yerde çene cerrahi ile ilgili bir bölüm yok. bu konuda ne yapacağımızı bilmiyoruz. doğru teşhis ve tedavi için bize yardımcı olabilir misiniz. oğlumda kötü bir durum yoktur inşallah.
  teşekkür ederiz.

 29. ben 17 yaşındayım benim üst çenem biraz arkada kalmış gibi üst sol sağ kpek dişlerim arası 4 dişim arkada kalmış bu dişlerimin öne almak için kaplamam mı gerek yoksa cerrahi ameliyat olmamı gerekir.?

 30. merhabalar ben 27 yasindayim cenemde kayma var samsunda yasiyorum burda 19 mayis unuversitesine gittim sag cenemde sislik sol cenemde bi incelti var sol yuz tarafim sanki icine gocmus gibi duruyor amaliyat olmam sartmi yani baska bir tedavi bicimi varmidir acaba simdiden cok tesekkurler

  • BENDE SAMSUNLUYUM BENİMDE AYNI BUNUN BİR TEDAVİSİ VARMI SİZ 2015 DE YAZMIŞSINIZ TEDAVİ OLDUNUZ MU BENİ BİLGİLENDİRİRMİSİNİZ SOÇ ÇENEM BİRAZ DAHA KÜCÜK İNCE SAĞ ÇENEM KALIN BİRAZ DAHA GENİŞ

 31. Ben 16 yaşındayım 1 senedir diş teli kullanıyorum ve doktorum alt çenem önde olduğu için ameliyat olmam gerektiğini söyledi hem özelde hemde devlette yapılabiliyormuş bu ameliyat özel hastanelerin ücreti fazla olduğu için devlette yaptırıcam ben ama ameliyattan sonra hemen çıkabiliyor muyuz veya yatış mı yapılıyo bir bilgisi olan var mı ?

 32. Mrb bn çene uzamasindan dolayi ortodonti tedavisi görüyorum amelyat olmam gerektigi söylendi ama bn vazgeçtim korktgm icin tehlikeli olduğu icin peki amelyat olmasam bu yaştan sonra çenemde uzama olir mu??

 33. Mrb bn çene uzamasindan dolayi ortodonti tedavisi görüyorum amelyat olmam gerektigi söylendi ama bn vazgeçtim korktgm icin tehlikeli olduğu icin peki amelyat olmasam bu yaştan sonra çenemde uzama olir mu??

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir