Çene kistleri

Görsel Anlatımlı Videolar

Çene Kisti Nedir ? ;

Çene kisti içi sıvı ile dolu ve etrafı kapsülle çevrili patolojik doku olarak yapabiliriz. Çene kistleri herhangi bir ağrı sızı gibi belirtileri olmadığından çekilen diş röntgenleri ile tesbit edilebilir.

Çene kistleri oluşum olarak dişler beslendiği için alt diş yapısı içinde olgunlaşmaya başlar. üst çene de oluşması alt çene ye göre çok daha azdır. Çene kistleri büyüdüklerinde oldukları yerde çok ciddi soruna neden olurlar. Bu durumdan hemen kurtulunması greklidir.

Çene Kisti tedavisi ;

Çene kistleri tedavisinde çene kemiğindeki kisti tamamen ve dokusunu zedelemeden dışarıya çıkartmakdır. Bu işlemi yaparken çok hassas olunması gerekir ki yapılan hassas çalışma sayesinde kistin nüks etme olasılığı düşürülmelidir. Kazıyarak tamamen temizlenmiş sayılmaz. Bu işleminde gene uzman bir çene cerrahisi alanında ihtisası olan bir doktor tarafından yapılması gereklidir.

Çene Kisti ameliyatı sonrası ;

Çene kisti ameliyatı tam teşekküllü bir hastane ortamında yapılmalıdır. Kistin büyüklüğüne göre ameliyat 30 dk ile 2 saat arasında geçer. ameliyat sonrası 3- 5 gün içerisinde hasta normal hayatına geri döner. Ameliyat sonrası antibiyotik ağrı kesici ve gargara verilir.

Bu Sayfa 7.166 kez Ziyaret Edilmiştir.

Anahtar Kelimeler: , ,

8 comments:

Erkan24 Nisan 2012 at 22:46Reply

Merhabalar..
Çene ucumda önce bir ağrı başlamıştı. Daha sonra doktora göründüm antibiyotik verdi. İltihab akmaya başladı antibiyotigi kullanmaya basladıktan sonra ama bir türlü geçmedi. Her gün iltihab geliyor çenemin ucundan ama dediğim gibi ertesi gün tekrar doluyor. Bu çene kistinin bir belirtisi olabilirmi?
Aynı zamanda bu ağrılar başladıktan sonra, sakal dökülmesi de başladı. Sakal kıran tedavisinde kullanılan tüm kremleri denedim ama hala büyüyor. Çenemdeki iltihab buna sebep olur mu?
Şimdiden çok teşekkürler, iyi çalışmalar.
Erkan Erdogan

PINAR USKUNER05 Şubat 2013 at 15:30Reply

MERHABA
ORTALAMA 3 SENEDİR CENEMIN ALT YAN KISMINDA NOHUT BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR ŞEY VAR.ÖNEMSEMEDIGIM İÇİN DOKTORA GITMEDİM AÇIKCASI
ELLEDİĞİM ZAMAN SAGA SOLA HAREKET EDIYOR.KİST OLABİLME İHİTİMALİ VARMI
TEŞEKKÜRLER

mehmet ali04 Ocak 2014 at 02:35Reply

Cene kistinde hastanede tutarlarmi

zeynep23 Mart 2016 at 17:26Reply

Çenemde bir kist var sağlık ocağına gittiğimde önem senedi bile anlamıyorum haşa derdini söyler doktor ona derman olur doktorlar bunun için var yani madem umursamıyacaktınız niye doktor oldunuz ozaman ya bende doktor olu cam son senem ama eminim ki sizden daha iyi doktor olu cam…şimdi sizi vicdanınıza başbaşa bırakıyorum aldığınız paraları nasıl gönül rahatlıyla alıyorsunuz anlamıyorum yaa..

zeynep23 Mart 2016 at 17:33Reply

Benimde çenemde kist var sağlık ocağına gittim doktor beni umursamadı bile rahat rahat sanki kimse yok kahvesini içiyordu anlamıyorum gerçekten doktor insanların sağlığıyla ilgeleniyo o kadar önemli boş etki doktorlar bunu önemsemiyo siz insanların sorunlarına yardım etmek onlara derman olmak için doktor olmadinızmır 15 yaşındayım ama sizden daha medeniyim bide yani sanki biz insan değiliz bende doktor olmak istiyorum ama benim tek hedefim para kazanmak değil insanlarını sağlığına ulaştı tıp onlara faydalı olmak aldığım paranın hakkını vermek isterim ..

zeynep23 Mart 2016 at 17:36Reply

Bukadar umarım mesajım yerine gitmiştir biliyorum hepsi öyle değil ama yani öyle olmıyanlarda sayılıdır

Mustafa18 Mart 2018 at 02:19Reply

Üst çene kist amaliyatı fiyat verlrmisiniz

admin04 Ekim 2018 at 23:06Reply

0543 241 3 241 nolu WhatsApp hattımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz..