Blog Sayfamız

Estetik Cerrahi alanında yapılan ameliyatlar hakkında yazılan makaleler.

Çene kistleri

Çene kistleri
Çene Kisti Nedir ? ;

Çene kisti içi sıvı ile dolu ve etrafı kapsülle çevrili patolojik doku olarak yapabiliriz. Çene kistleri herhangi bir ağrı sızı gibi belirtileri olmadığından çekilen diş röntgenleri ile tesbit edilebilir.

Çene kistleri oluşum olarak dişler beslendiği için alt diş yapısı içinde olgunlaşmaya başlar. üst çene de oluşması alt çene ye göre çok daha azdır. Çene kistleri büyüdüklerinde oldukları yerde çok ciddi soruna neden olurlar. Bu durumdan hemen kurtulunması greklidir.

Çene Kisti tedavisi ;

Çene kistleri tedavisinde çene kemiğindeki kisti tamamen ve dokusunu zedelemeden dışarıya çıkartmakdır. Bu işlemi yaparken çok hassas olunması gerekir ki yapılan hassas çalışma sayesinde kistin nüks etme olasılığı düşürülmelidir. Kazıyarak tamamen temizlenmiş sayılmaz. Bu işleminde gene uzman bir çene cerrahisi alanında ihtisası olan bir doktor tarafından yapılması gereklidir.

Çene Kisti ameliyatı sonrası ;

Çene kisti ameliyatı tam teşekküllü bir hastane ortamında yapılmalıdır. Kistin büyüklüğüne göre ameliyat 30 dk ile 2 saat arasında geçer. ameliyat sonrası 3- 5 gün içerisinde hasta normal hayatına geri döner. Ameliyat sonrası antibiyotik ağrı kesici ve gargara verilir.

Bu Sayfa 4.289 kez Ziyaret Edilmiştir.

Yorumlar (3)

 1. Merhabalar..
  Çene ucumda önce bir ağrı başlamıştı. Daha sonra doktora göründüm antibiyotik verdi. İltihab akmaya başladı antibiyotigi kullanmaya basladıktan sonra ama bir türlü geçmedi. Her gün iltihab geliyor çenemin ucundan ama dediğim gibi ertesi gün tekrar doluyor. Bu çene kistinin bir belirtisi olabilirmi?
  Aynı zamanda bu ağrılar başladıktan sonra, sakal dökülmesi de başladı. Sakal kıran tedavisinde kullanılan tüm kremleri denedim ama hala büyüyor. Çenemdeki iltihab buna sebep olur mu?
  Şimdiden çok teşekkürler, iyi çalışmalar.
  Erkan Erdogan

 2. MERHABA
  ORTALAMA 3 SENEDİR CENEMIN ALT YAN KISMINDA NOHUT BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR ŞEY VAR.ÖNEMSEMEDIGIM İÇİN DOKTORA GITMEDİM AÇIKCASI
  ELLEDİĞİM ZAMAN SAGA SOLA HAREKET EDIYOR.KİST OLABİLME İHİTİMALİ VARMI
  TEŞEKKÜRLER

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir