Çene eklemi Ağrıları

//Çene eklemi Ağrıları

[dt_divider style=”wide”/]Görsel Anlatımlı Videolar

Çene eklemi Ağrıları TME DİSFONKSİYONU


Çene eklemi
;

3 yöne hareket edebilen tek mafsal alt çenedir. bunun gibi çene çok yönlü hareket kabiliyetiyle birlikte farklı fonksiyon ve özelliklere de sahiptir. Kafatası kemiği ile alt çene kemiği arasındadır.

Çene ekleminin fonksiyonları ;

çene eklemi kabaca ağız açıp kapatma konuşma beslenme mimik oluşturma gibi fonksiyonları oluşmasının sağlar. Bu belirttiğimiz fonksiyonlarda bir anormallik söz konusu olduğunda tedavi süreci başlar.

Çene Eklem Ağrılarının nedenleri ;

 • 20 lik diş çekimlerinde
 • başarısız çene kırığı ameliyatından sonrası
 • tranvatik nedenlerle ör: kavga etme sonucu fiziksel tahribat veya kaza sonucu oluşan tahribat
 • uyumsuz kullanılmış protezler

olarak sıralayabilir.

Bunun dışında kalan etkenler ;

 • ailevi genetik etkenler
 • stres
 • uykuda veya normal yaşantıda istem dışı diş sıkma
 • diş gıcırdatma

Çene eklemi Ağrılarının Belirtileri ;

 • Uykudayken diş sıkma sonucu uyandığında ağzını hiç veya kısmen açamamak
 • Yemek yeme esnasında çeneden gelen sesler
 • Bu esnada oluşan ağrı
 • Uykuda çene ağrısı yüzünden uyanma

Bu şikayetlerden dolayı başvuran hastalarıma titiz bir tedavi sonrasında mutlaka MR çekimi yaptırılarak incelerim. Bu incelemelerin sonrasında yapılacak tedavi veya ameliyat şekli belirlenir.

Çene eklemi Tedavisi ;

Tedavi uzmanlığını çene ve yüz cerrahisi dalında yapmış bir doktor ve ekibi tarafından yapılmalıdır. Gece uyurken diş sıkma sorunu en belirgin özelliği olduğundan onun üstünde tedaviyi anlatmak isterim. Dişlerin sıkılması ve gıcırdatılması sonucu kaslara yapılan baskı ağrıya neden olabilir. Bu durumda ilaç tedavisi ilk başta yapılacak işlemdir. Ayrıca bu gıcırdatmayı ve sıkmayı önleyici ağız gece plakları da kullanılarak kaslara yapılan baskı önlenebilir.

Çene eklemi tedavisi sonrası ;

ameliyat tam teşekküllü bir hastanede yapılmalıdır. Genel anestezi altında yapılır. Kulan kıvrımından izkalmıcak şekilde kesi açılarak onarım yapılır. ameliyat sonrası fizyoterapi seanslarının devam ettirilmesi ameliyat başarısını etkileyen faktörler arasındadır.

Bu Sayfa 4.364 kez Ziyaret Edilmiştir.

By | 2017-07-19T10:53:21+00:00 Mart 21st, 2011|Çene eklem Ağrıları|3 Comments

About the Author:

3 Comments

 1. müzeyyen 24 Haziran 2011 at 18:27 - Reply

  sayın hocamız ali mezdeği saygılarımı sunarak sıkıntımı anlatmak istiyorum zonguldakta yaşıyorum önerinize ihtiyacımız var.benim 25 yaş kızım var 6 aylıktan itibaren orta kulak şikayetimiz yapılan tedavilerden sonuç alamadığımız gibi bu 7 yaşına kadar devam etti ve 7 yaşında baş dönmesi sonucu yüksekten düşerek beyin travması kulak kemiklerinin kırılması ile 3 gün komada kaldı iyileşti ve ankara ibnisina hastanesinde 16 yaşına kadar süren tedavi sonucu sağlığına kavuştu.artık denize dahi girebileceği söylendi.20 yaşta evlendi 3 yaşında bebeği var.yaklaşık 1 hafta önce yüzünün bir kısmının uyuştuğu ve kulak ağrısı şikayeti ile k.b.b muayenesi oldu iltihabın kulak kemiklerini erittiği ve çene kemiklerini etkilediği amaliyat gerektiği söylendi.çene için gerekli gereken muayene ve tedavisinin yapılması söylendi.ailece tedirgin düşünüyoruz ne yapsak diye internetten araştırmak istedim tesadüf sitenizi gördüm lütfen bizi bilgilendirin ne yapmamız gerekiyor size nasıl ulaşabiliriz lütfen bize yardımcı olun bizi yönlendirirseniz çok seviniriz. saygılarımız ve selamlarımızla

 2. ufuk 22 Eylül 2013 at 21:35 - Reply

  2 senedir cenem kutluyor ilk zaman lar tek acarken kutluyordu ama simdi hem acerken hem kaparken kutluyior bunun nedenini ogrene bilirmiyim teşekkur ede?im.

 3. Reyhan demirkoparan 13 Nisan 2017 at 00:37 - Reply

  Merhaba ben 24 yasindayim yurt disinda yasiyorum cenne amelyati olmak istiyorum alt sag cenem soldan yukarda randevu alabilirmiyim nekadar türkiyede kalmam gerekiyor fiyat nekadar ortalama lütfen bana geri dönün teskürler

Leave A Comment

Danışmanı Ara
WhatsApp ile Sor - Fiyat İste ⠀⠀⠀⠀⠀⠀