Çene Kırıkları

[dt_divider style=”wide”/]Görsel Anlatımlı Videolar

Çene Kırıklarının Oluşumu ;

Çene kırıkları tranvatik yani kaza ve fiziksel darbeler sonucu oluşan kırıklardır. Vücudun her yerinde oluşabilecek olacağı gibi kırıklar çene böylesinde de oluşabilir ve tedavisi de mümkündür.

Çene Kırıklarının Tedavisi ;

çene kırıklarının tedavisinde birincil amaç dişlerin kapanma dengesinin yani oklüzyonunu sağlayarak kaza öncesi yani normal halinde ki gibi konuşma çiğneme olaylarının tam olarak sağlanmasıdır.

çene kırıkları tedavisinde birçok yöntem ve teknik mevcuttur. Üst çenenin alt çeneye bağlanması veya kırık olan uçların Schnee teliyle birbirine bağlanması gibi. Bu yöntemlerin her ikisinde hastanın durumuna göre uygulanabilir. Tek amaç hastanın kaza öncesi çene kullanımına kavuşmasıdır. Bu konuda uzmanlık alanı çene cerrahisi olan plastik cerrahların tercih edilmesi şahsi görüşümdür.

Çene kırıkları ameliyatı titanyum plaklar veya absorbe adı verilen kendiliğinden eriyen plaklar olarak 2 ye ayrılır. Titanyum plakların vücuda herhangi bir etkisi olmadığından daha fazla tercih edilir. Bu plaklar gelişmekte olan çocuklarda kullanılması sakıncalı olabilir.Bu yüzden gelişimini tamamlamamış minik hastalarımız için mini absorbe plaklar kullanmaktayım.

Çene kırıkları ameliyatı öncesi ;

Bu operasyon öncesi tam ve eksiksiz bir muayene yapılması şarttır. Keza bu inceleme sonrasında yapılacak ameliyat tekniği belirlenir. Hastanın ilk önce hayatı tehlike riski bertaraf edilmesinden sonra çene kırıkları estetik ameliyatına başlanır. Direk grafiler istenerek ağız içinde ki durum tesbit edilebilir. Nadiren BT istenebilir. Bu ameliyat ağız içinden veya ağız dışından yapılan müdehaleler le yapılır. Fakat şahsen ben ağız içinden yapmayı tercih etmekteyim.

Çene Kırıkları ameliyatı sonrası ;

Çene kırıkları ameliyatı tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekir. ameliyat süresi olarak 1-3 saat arası öngörülür. Bu ameliyat sonrasında dişleri zorlamadan fırçalanması için yumuşak uçlu fırçalar tavsiye edilir. Aynı şekilde beslenme de yumuşak gıdalarla yapılmalıdır. Ameliyat sonrası alt ve üst çenenin birbirine bağlanması gerekmez. Hastaya ağrı kesici ve antibiyotik verilmesi yeterli olur.

By | 2022-06-17T00:51:46+00:00 Mart 22nd, 2011|Çene Kırıkları Tedavisi|14 Comments

About the Author: